Kamate na dozvoljene i nedozvoljene minuse su i do deset puta veće od stope inflacije. Većina banaka uvažila je preporuku Narodne banke da se kamate snize. Neke su klijente pozivale da potpišu anekse ugovora s nižom kamatom, dok neke smatraju da to nije potrebno, već da će im kamate biti smanjene po automatizmu. Banke negiraju da su se različito ponašale kada je o kamatama reč i navode da im Zakon o zaštiti korisnika finansijskih uluga ne dozvoljava da jednostrano povećavaju kamate mimo klauzula. Za eventualno veće kamate krive obračunske metode Narodne banke.
Kamate na dozvoljene i nedozvoljene minuse su i do deset puta veće od stope inflacije. Većina banaka uvažila je preporuku Narodne banke da se kamate snize. Neke su klijente pozivale da potpišu anekse ugovora s nižom kamatom, dok neke smatraju da to nije potrebno, već da će im kamate biti smanjene po automatizmu.
Banke negiraju da su se različito ponašale kada je o kamatama reč i navode da im Zakon o zaštiti korisnika finansijskih uluga ne dozvoljava da jednostrano povećavaju kamate mimo klauzula. Za eventualno veće kamate krive obračunske metode Narodne banke.
Miroslav Marinković iz "Čačanske banke" objašnjava da je za fizička lica kamatna stopa 24 odsto, dok je za preduzetnike 27. Veće kamate na dozvoljene minuse kada je o preduzetnicima reč podigle su prosečnu ponderisanu kamatu koja banka zaračunava, kaže Marinković.
I iz uporedne tabele o visini godišnjih kamata na prekoračenje na dozvoljeni i nedozvoljeni minus koje zaračunava desetak najvećih banaka, vidi se da su banke ili blago snižavale kamate ili ih nisu značajnije podizale. To je potvrđeno i u saopštenju Narodne banke.
"Nakon inicijative NBS za opšte sniženje cena bankarskih proizvoda, banke su dostavile nove i planirane ponude kamatnih stopa na prekoračenja. Te nominalne kamatne stope, tek sa zaključenjem ugovora između banke i klijenta, utiču na stvarne troškove klijenta po osnovu prekoračenja i ulaze u obračun prosečnih ponderisanih kamatnih stopa", navodi se u saopštenju NBS.
Ipak, proteklih godina poverenje klijenata je poljuljano jer i neke preporuke oko relaksiranja otplate kredita u švajcarskim francima nisu potpuno poštovane, pa ostaje sumnja u iskrenost banaka.
Dejan Gavrilović iz Udružnja klijenata "Efektiva" ističe da uporedni prikaz koji je objavila NBS jasno ukazuje na to koja banka je snizila kamate na dozvoljene minuse, a koja nije.
"Međutim, i te tabele su podložne promeni. Danas je jedna cena, sutra druga. Dobro je da je Narodna banka tabelu postavila na vidno mesto, na svoj sajt u ovom trenutku kada je prvi put postavili tabelu, ali je sada treba pratiti. Očigledno je da su pojedine banke iskoristile to kao jeftin marketinški trik", smatra Gavrilović.
Narodna banka će nastaviti redovno da objavljuje nivo kamata banaka na minuse po tekućim računima, smatrajući da građani minuse ne koriste iz obesti i luksuza već za preživljavanje.